Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku   Click to listen highlighted text! Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku Powered By GSpeech

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we WłocławkuDrodzy Czytelnicy,

informujemy, że:

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek jest: „#biblioteka”. Biblioteka PWSZ włącza się w akcję proponując:
8 maja – zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej przy udziale studentów PWSZ i słuchaczy MUTW pt. „W bibliotece łączymy pokolenia”
10-11 maja„Oddaj książkę, czyli amnestia dla czytelników” - dla wszystkich tych, którzy nie oddali na czas książek do biblioteki. 2 dni amnestii dla czytelników, nie mogących rozstać się z wypożyczonymi książkami. W tych dniach, bez żadnych konsekwencji można oddać przetrzymane tytuły.
14 maja – szkolenie biblioteczne dla studentów filologii angielskiej pt. „Materiały dydaktyczne dostępne w Bibliotece PWSZ w pracy studenta filologii angielskiej”
15 maja – lekcja biblioteczna dla grupy dzieci z Przedszkola Akademickiego pt.„Zabawa jest nauką, a nauka zabawą”
Dodatkowo: 8 maja w Czytelni on-line Ibuk Libra uruchomiony zostanie dostęp do ponad 900 tytułów z literatury faktu!

W dniach od 4 do 10 marca obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week). Celem akcji jest promocja i popularyzacja e-booków i e-czytania. Włączając się w obchody Biblioteka PWSZ organizuje z tej okazji w dniu 05.03.2019 r. o godz. 13:10 szkolenie dla studentów pt. „E-zasoby w bibliotece – czytelnia on-line, czasopisma, bazy”. Osoby/grupy studentów zainteresowane udziałem w szkoleniu w innym terminie proszone są o kontakt z biblioteką.

- W Czytelni można korzystać z cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych Academica. W chwili obecnej (luty 2019 r.) w programie znajduje się prawie 2 miliony 800 tysięcy dokumentów z różnych dziedzin wiedzy. Zachęcamy szczególnie studentów piszących prace dyplomowe lub referaty do korzystania z tego systemu. Aby skorzystać z bazy należy posiadać konto biblioteczne oraz odbyć krótkie szkolenie z zasad funkcjonowania programu. Strona internetowa systemu - https://academica.edu.pl/

Biblioteka planuje zorganizować szkolenie z zakresu metodyki pisania pracy dyplomowej i prac zaliczeniowych pt. "Praca licencjacka - to jest proste!" (edycja 2018/2019). Szkolenie przewiduje poszerzenie wiedzy z zakresu: wyszukiwania informacji, elektronicznych źródeł wiedzy, wypożyczeń międzybibliotecznych oraz przypisów i bibliografii. Proponujemy następujące terminy szkoleń (do wyboru): 11 lub 14 grudnia 2018 r. (w przypadku całej, zorganizowanej grupy można ustalić inny termin grudniowy lub styczniowy). Osoby zainteresowane zapraszamy do czytelni, w celu zapisania się na wybrane szkolenie oraz uzyskania bliższych informacji. Liczba miejsc jest ograniczona!

-  Od 1 października 2018 r. obowiązują nowe kody PIN do systemu IBUK Libra. Osoby, które już korzystały z bazy zapraszamy do biblioteki po odbiór nowych kodów. Studentów, którzy jeszcze nie zarejestrowali się w programie zachęcamy do korzystania. Informacje o bazie https://www.pwsz.wloclawek.pl/biblioteka/120-ibuk

Studentów I roku studiów pierwszego i drugiego stopnia obowiązuje zaliczenie szkolenia bibliotecznego. Wszystkie szczegóły dotyczące szkolenia znajdują się w zakładce https://www.pwsz.wloclawek.pl/biblioteka/116-szkolenie-biblioteczne Termin zaliczenia mija 30 listopada 2018 r.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

- Dnia 19 września 2018 r. w Bibliotece PWSZ odbyło się pierwsze spotkanie Kawiarenki Seniora Medycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Włocławku pt.: „Medycyna naturalna – odtruwanie organizmu z toksyn”.  Projekt dofinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Kolejne spotkania odbywać się będą cyklicznie w Bibliotece PWSZ. Terminarz dostępny jest na stronie https://www.pwsz.wloclawek.pl/medyczny-uniwersytet-trzeciego-wieku

Biblioteka obecnie aktualizuje system biblioteczny i przechodzi z systemu Sowa2/Marc21 na system SOWA/SQL. Zmianie wizualnej uległ już katalog księgozbioru on-line oraz wyszukiwarka zbiorów. Na bieżąco o skany okładek książek uzupełniane będą opisy bibliograficzne. Szczegółowe informacje na temat katalogu dostępne są na stronie: https://www.pwsz.wloclawek.pl/biblioteka/110-3-katalog-on-line W przypadku pytań bądź uwag związanych z katalogiem, logowaniem, wyszukiwarką zbiorów prosimy o kontakt z biblioteką.

- Dnia 9 czerwca 2018 r. w godzinach 16.00-20.00 odbędzie się IV Ogólnopolska Noc Bibliotek. Noc Bibliotek to wieczorno-nocna inicjatywa promująca czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. 
W planie: 
16.00-17:30„Włocławek – znany i nieznany” – dyskusja na temat historii naszego miasta, poprzedzona krótkim wykładem. Zapraszamy słuchaczy Medycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, studentów PWSZ i wszystkich zainteresowanych dziejami Włocławka. 
17.30-20.00 – wieczór gier planszowych dla młodszych i starszych czytelników biblioteki. 
Poza tym zapraszamy do udziału w akcji Bookcrossingu – czyli ogólnoświatowej formy popularyzowania czytelnictwa, polegającej na nieodpłatnym zostawianiu przeczytanych książek w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych. Jeśli masz książkę, którą przeczytałeś i chciałbyś uwolnić z domowego regału – przynieś ją do biblioteki i wymień na inną. 
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Czytelni Biblioteki PWSZ, przewidujemy słodki poczęstunek.

W dniach 8-15 maja 2018 r. odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Hasłem tegorocznej akcji jest „(DO)Wolność Czytania”. Plan obchodów w Bibliotece PWSZ przedstawia się następująco: 
8-15 majaTydzień Amnestii dla dłużników. Biblioteka zachęca do wiosennego spaceru z zaległymi książkami, prosi o zwrot przetrzymanych książek i informuje, że w tych dniach nie będzie pobierać opłat od spóźnialskich czytelników.
Wtorek 8 maja początek akcji „Bookcrossingu”, czyli ogólnoświatowej formy popularyzowania czytelnictwa, polegającej na nieodpłatnym zostawianiu przeczytanych książek w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych. Jeśli masz książkę, którą przeczytałeś i chciałbyś uwolnić z domowego regału – przynieś ją do biblioteki i wymień na inną.
Czwartek 10 maja godz. 10.00, Czytelnia. Uroczysta prezentacja zwycięskich prac, złożonych na konkurs literacki pt.: „Eko-mural” realizowanego w ramach przedsięwzięcia pn. „Ekologiczna uczelnia”, współfinansowanego przez WFOŚiGW w Toruniu. W spotkaniu będą uczestniczyć dzieci z Przedszkola Akademickiego przy PWSZ. Po przedstawieniu zwycięskich prac przedszkolaki wezmą udział w zajęciach bibliotecznych o tematyce ekologicznej.
Piątek 11 maja godz. 13.30, Czytelnia. „E-bazy w Bibliotece PWSZ”. Szkolenie dla studentów II roku Filologii Angielskiej. Na spotkanie zapraszamy również inne zainteresowane osoby.
Wtorek 15 maja godz. 10.30, Czytelnia. Na zakończenie Tygodnia Bibliotek - lekcja biblioteczna dla klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 22 we Włocławku, temat zajęć: „Z czytaniem i ekologią na ty”.
Dodatkowo w ramach akcji „Majlepsze książki” do 1 czerwca w czytelni Ibuk.libra dostępnych jest ponad 10 000 książek z kategorii: medycyna, nauki ekonomiczne, nauki społeczne, nauki matematyczno-przyrodnicze. Studenci piszący prace licencjackie i przygotowujący się do sesji mają niebywałą okazję na zebranie materiałów. Zapraszamy do korzystania, szczegóły dostępu na stronie: https://www.pwsz.wloclawek.pl/biblioteka/120-ibuk

Do 31 maja 2018 r. można testować następujące bazy z pakietu Ebsco: CINAHL with Full Text – pełnotekstową bazę z zakresu pielęgniarstwa i nauk pokrewnych; Nursing Reference Center – wszechstronne narzędzie dla pielęgniarek i innych specjalistów opieki medycznej; Literary Reference Center – bazę literacką zawierającą informacje z prac encyklopedycznych, książek czy czasopism literackich; Communication & Mass Media Complete – bazę czasopism z zakresu komunikacji społecznej i mass mediów. Dodatkowo przypominamy o teście baz: Academic Search Ultimate oraz Business Source Ultimate. Zachęcamy do korzystania z baz w bibliotece oraz w domu (hasła do logowania poza uczelną dostępne u pracowników biblioteki). Strona internetowa baz: http://search.ebscohost.com 

- Dnia 16 marca 2018 r. (piątek) o godz. 14.00 dr Krzysztof Czarnecki z Zakładu Administracji poprowadzi w Czytelni Biblioteki PWSZ szkolenie/prezentację na temat zasad redagowania i pisania artykułów oraz innych tekstów naukowych. Szkolenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką, w tym studentów. Przewidywany czas spotkania zaplanowany jest w granicach 1 godziny. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Biblioteką.

W dniach od 4 do 10 marca obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week). Celem wydarzenia jest promocja i zachęcanie do e-czytania. Biblioteka PWSZ we Włocławku włącza się w obchody Tygodnia Książki Elektronicznej i zachęca do:
• e-lektury, a zwłaszcza do lektury książki miesiąca czytelni Ibuk, którą w marcu jest tytuł autorstwa Anety Sieradzkiej pt.: „Tajemnice transplantacji”. Dostęp możliwy jest poprzez stronę: https://www.pwsz.wloclawek.pl/biblioteka/120-ibuk
• testowania baz: Academic Search Ultimate - wielodziedzinowej pełnotekstowej bazy publikacji naukowych oraz Business Source Ultimate - bazy pełnotekstowej z zakresu nauk ekonomicznych i biznesu. Dostęp do baz możliwy jest do 31 maja 2018 r. ze stanowisk komputerowych dostępnych w bibliotece oraz będących w sieci uczelni poprzez stronę: http://search.ebscohost.com
• udziału w szkoleniu pt. „(E)wypożyczenia międzybiblioteczne, e-czasopisma i e-bazy”, które odbędzie się w dniu 10 marca 2018 r. o godz. 8.30 w Czytelni Biblioteki PWSZ.

- Od  1 marca do 31 maja 2018 r., w ramach pakietu baz EBSCO, istnieje możliwość testowania dwóch baz Academic Search Ultimate oraz Business Source UltimateAcademic Search Ultimate to najobszerniejsza, najpopularniejsza, wielodziedzinowa, pełnotekstowa baza publikacji naukowych. Business Source Ultimate jest natomiast najobszerniejszą dostępną bazą pełnotekstową z zakresu nauk ekonomicznych i biznesu. Bazy zapewniają dostęp do pełnego tekstu ponad 13,500 aktywnych czasopism naukowych o zasięgu międzynarodowym, w większości niedostępnych w aktualnie prenumerowanych zasobach. Zachęcamy do testowania baz w bibliotece oraz w domu (w ramach otrzymanych od biblioteki haseł dostępu do pakietu EBSCO).

Z dniem 1 stycznia 2018 r. zmieniły się zasady sprzedaży wydawnictw PWSZ i sposoby pobierania należności. Zgodnie z Zarządzeniem Rektora PWSZ we Włocławku (z dn. 13 listopada 2017 r.) sprzedaż wydawnictw następuje: „w formie operacji bezgotówkowych, zgodnie z następującymi zasadami zakupu: 1. obowiązująca forma płatności to przedpłata; 2. płatności należy dokonać przelewem na wskazany rachunek bankowy uczelni; 3. w przypadku wysyłki do ceny książek doliczany jest koszt przesyłki zależny od wagi zamówienia; 4. możliwy jest odbiór osobisty zamówienia w siedzibie biblioteki, po wcześniejszym uzgodnieniu i potwierdzeniu zapłaty; 5. wysyłka lub odbiór zamówienia odbywa się po zaksięgowaniu należności na koncie uczelni;”. Szczegółowe informacje w Bibliotece. 

Biblioteka organizuje szkolenie z zakresu metodyki pisania pracy dyplomowej i prac zaliczeniowych pt. "Praca licencjacka - to proste". Szkolenie przewiduje poszerzenie wiedzy z zakresu: wyszukiwania informacji, elektronicznych źródeł wiedzy, wypożyczeń międzybibliotecznych oraz przypisów i bibliografii. Proponujemy następujące terminy szkoleń grupowych (do wyboru): 12 lub 13 grudnia 2017 r. (w przypadku całej, zorganizowanej grupy możemy ustalić inny termin). Uwaga – studentom, którym nie pasuje żaden z podanych terminów umożliwiamy także zapisy na szkolenia indywidualne. Szkolenia te odbędą się w styczniu 2018 r. Osoby zainteresowane zapraszamy do czytelni. Liczba miejsc jest ograniczona.

Na ostatnie zajęcia językowe organizowane w ramach "Kawiarenki Kulturalno-Językowej" zapraszamy 7 grudnia 2017 r. (godz. 11.00 język niemiecki, godz. 12.00 język angielski). Dnia 14 grudnia 2017 r. w godz. 11.00-13.00 odbędą się natomiast przedświąteczne zajęcia "Kawiarenki..." nt. "Tradycje i ozdoby świąteczne - warsztaty". Zachęcamy do udziału. Miejsce spotkań: Czytelnia Biblioteki PWSZ.

Dnia 22 listopada 2017 r. w Czytelni została przeprowadzona lekcja biblioteczna pt. „Papirus, pergamin, papier – czyli na czym pisano w dawnych czasach”. Zajęcia odbyły się w ramach 8 Festiwalu Nauki, Kultury i Przedsiębiorczości. W lekcji uczestniczyło 22 uczniów z klasy IV E Szkoły Podstawowej nr 22 we Włocławku.

Plan listopadowych zajęć  prowadzonych w ramach „Kawiarenki Kulturalno-Językowej” przedstawia się następująco: 9, 16, 23 i 30 listopada – zajęcia językowe (godz. 11.00 język niemiecki, godz.12.00 język angielski), 14 listopada – Spotkanie z weterynarzem nt. „Komunikacja ze zwierzętami oraz profilaktyka zdrowia w kontakcie z pupilami (godz. 10.00 -12.00), 15 listopada – „Trening pamięci” (godz. 14.00-16.00). Miejsce spotkań: Czytelnia Biblioteki PWSZ. Zapraszamy.

- W dniach 17-18 października 2017 r. w Czytelni odbyły się warsztaty dla uczniów V Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Samochodowych we Włoclawku nt. "Słowniki do nauki języków obcych - papierowe i elektroniczne". W szkoleniu wzięło udział 25 osób z klasy II i III wraz z opiekunami. 

Na październikowe zajęcia językowe prowadzone przez p. G. Sadzińską-Biniak w ramach „Kawiarenki Kulturalno-Językowej” i Projektu „Język łączy pokolenia” zapraszamy: 5, 12, 19, 26 października 2017 r. w godz. 11.00-13.00 (godz. 11.00 – język niemiecki, godz. 12.00 – język angielski). Miejsce – Czytelnia Biblioteki PWSZ.

Od 1 października 2017 r. obowiązują nowe kody PIN do systemu IBUK Libra. Studentów, którzy już korzystali z bazy zapraszamy do biblioteki po odbiór nowych PIN-ów. Osoby, które jeszcze nie zarejestrowały się w systemie zachęcamy do korzystania. Informacje o bazie https://www.pwsz.wloclawek.pl/biblioteka/120-ibuk

- Studentów I roku obowiązuje zaliczenie szkolenia bibliotecznego. Termin zaliczenia upływa 30 listopada 2017 r. Wszystkie szczegóły w zakładce https://www.pwsz.wloclawek.pl/biblioteka/116-szkolenie-biblioteczne

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

- W miesiącach letnich (od lipca do września) 2017 r. w Bibliotece PWSZ odbyło się kilka spotkań „Kawiarenki Kulturalno-Językowej” i Projektu „Język łączy pokolenia”. Były to: prelekcje p. Haliny Bugajskiej dotyczące „Znaczenia makro i mikroelementów" (12 lipca i 9 sierpnia), spotkania nt. „Nasza ostatnio przeczytana książka. Co czytamy, jakie lektury polecamy?” (18 lipca i 30 sierpnia), prelekcja dr. Tomasza Dzikiego pt. „Wielokulturowość Włocławka w XIX wieku” (21 września), prelekcja i warsztaty pn. „Techniki walki ze stresem” prowadzone przez p. Przemysława Taranowskiego (25 września) oraz zajęcia p. G. Sadzińskiej-Biniak z języka niemieckiego i angielskiego (28 września).

Z dniem 1 czerwca 2017 r. System Informacji Prawnej LEX został zastąpiony systemem Legalis. Szczegółowe informacje i link do filmu szkoleniowego znajdują się na stronie internetowej uczelni w zakładce Biblioteka – Legalis.

Terminarz czerwcowych zajęć "Kawiarenki Kulturalno-Językowej" przedstawia się następująco:
1, 8, 14 czerwca - zajęcia językowe (godz. 11.00 język niemiecki, godz. 12.00 język angielski);
3 czerwca - Ogólnopolska Noc Bibliotek (informacje poniżej);
6 czerwca - „Podróżowanie po Hiszpanii – na własną rękę czy z biurem podróży?” (godz. 11.00-13.00). Prowadzący: mgr Małgorzata Waśk. Miejsce: Czytelnia Biblioteki PWSZ.

- Dnia 3 czerwca 2017 r. w godz. 16.00-20.00 odbędzie się III Ogólnopolska Noc Bibliotek. W programie: Rozmowy o podróżach odbytych i planowanych, wieczór przy grach planszowych oraz wymienialnia książek (możliwość wymiany książek z innymi uczestnikami spotkania). Miejsce: Czytelnia Biblioteki PWSZ. Serdecznie zapraszamy.

Na kolejne zajęcia językowe zorganizowane w ramach "Kawiarenki Kulturalno-Językowej" i Projektu „Język łączy pokolenia” zapraszamy 18 maja 2017 r. (godz. 11.00 język niemiecki, godz. 12.00 język angielski). Poza tym w maju zapraszamy także do Czytelni na wykład p. mgr Gabrieli Sadzińskiej-Binak pt. „Gustav Klimt – przedstawiciel secesji wiedeńskiej” (17 maja, godz. 11.00) oraz spotkanie autorskie z Ireną Matuszkiewicz poświęcone twórczości autorki (30 maja, godz. 11.00).

W dniach 8-15 maja 2017 r. odbędzie się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek jest Biblioteka. Oczywiście! 
Plan obchodów:
 
8-15 maja – Tygodniem Amnestii dla dłużników. Biblioteka zachęca do wiosennego spaceru z zaległymi książkami, prosi o zwrot przetrzymanych książek i informuje, że w tych dniach nie będzie pobierać opłat od spóźnialskich czytelników. 
Poniedziałek 8 maja Początek akcji: „Uwolnij książkę”. Jeśli masz książkę, którą przeczytałeś, która okazała się nieudanym prezentem i którą chciałbyś uwolnić z domowego regału – przynieś ją do biblioteki. Początek dostępu testowego do angielsko-polskiego i polsko-angielskiego Słownika PWN-Oxford na platformie IBUK Libra. Dostęp będzie aktywny w okresie: 08 maja -7 czerwca 2017 r.
Wtorek 9 maja Godz. 11.00, Czytelnia. Wykład: „Kultura ekologiczna- postawy proekologiczne”. Wykład o segregacji odpadów prof. dr hab. Stanisława Biniaka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Spotkanie odbędzie się w ramach Kawiarenki Kulturalno-Językowej i Projektu: „Język łączy pokolenia”.
Środa 10 maja „Czytanie łączy pokolenia. Lekcja bajek i wierszy” przy udziale studentów i słuchaczy MUTW. Lekcja biblioteczna dla klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 22 we Włocławku. Spotkanie odbędzie się w ramach Kawiarenki Kulturalno-Językowej i Projektu: „Język łączy pokolenia”.
Czwartek 11 maja Godz. 11.00 Kawiarenka niemiecka, Godz. 12.00 Kawiarenka angielska. Zajęcia językowe organizowane w ramach Kawiarenki Kulturalno-Językowej i Projektu: „Język łączy pokolenia”.
Piątek 12 maja „Kraina emocji”. Spotkanie dla przedszkolaków z Przedszkola Akademickiego. Czym są emocje i jaki mamy wpływ na swoje bądź innych uczucia. Zajęcia edukacyjne z elementami biblioterapii dla najmłodszych (czytanie, zabawy i pogawędka). Spotkanie odbędzie się w ramach Kawiarenki Kulturalno-Językowej i Projektu: „Język łączy pokolenia”.
Poniedziałek 15 maja „Poniedziałek dla seminarzystów, czyli specjalny dyżur biblioteczny dla przyszłych licencjatów” – piszesz prace licencjacką, masz problem ze znalezieniem literatury, materiałów do pracy? Przyjdź do biblioteki, przedstaw temat pracy, pomożemy, poszukamy razem z Tobą.

W dniach 11-12 kwietnia 2017 r. w Czytelni Biblioteki PWSZ odbyły się dwa pierwsze spotkania „Kawiarenki kulturalno-językowej”, które zostały zorganizowane w ramach projektu „Język łączy pokolenia”. Pierwszego dnia spotkania rozmawiano o sprawach organizacyjnych projektu oraz podjęto dyskusję na temat tradycji Świąt Wielkanocnych. Natomiast dnia następnego podczas spotkania językowego ustalono oczekiwania uczestników i ich kompetencje językowe oraz przeprowadzono zajęcia z języka angielskiego i niemieckiego. Plan kolejnych kwietniowych spotkań „Kawiarenki…”: 
1) Data i godzina: 19 kwietnia, godz. 11.00. Planowana tematyka: Zajęcia językowe. Miejsce: Czytelnia Biblioteki PWSZ. 
2) Data i godzina: 20 kwietnia, godz. 13.00. Planowana tematyka: „60 lat Unii Europejskiej. Kultura, wartości, perspektywy”. Spotkanie poprowadzi poseł do Parlamentu Europejskiego, polityk, dziennikarz Tadeusz Zwiefka. Miejsce: sala 402, ul. Mechaników 3. 
3) Data i godzina: 25 kwietnia, godz. 11.00. Planowana tematyka: „Prawa autorskie dotyczą nas wszystkich. Co warto o nich wiedzieć?”. Rozmowa o książkach i prawach autorskich. Spotkanie związane z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Miejsce: Czytelnia Biblioteki PWSZ.
4) Data i godzina: 26 kwietnia, godz. 11.00. Planowana tematyka: Zajęcia językowe. Miejsce: Czytelnia Biblioteki PWSZ.

Dnia 30 marca 2017 r. w Czytelni Biblioteki PWSZ we Włocławku odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne pt. „My i nasze emocje”. W zajęciach wzięło udział 10 studentów III roku Pedagogiki wraz z wykładowcą Panią dr Moniką Kamper-Kubańską. Zajęcia zostały podzielone na dwie części: teoretyczną (prezentacja multimedialna dotycząca definicji i funkcji biblioterapii) oraz praktyczną (gry i zabawy biblioterapeutyczne).

- Na następne spotkanie "Kawiarenki kulturalno-językowej" prowadzonej przez p. mgr Gabrielę Sadzińską-Biniak zapraszamy 28 marca 2017 r. o godz. 11.00. Temat "Kawiarenki...": "Już 20 lat nie ma z nami Agnieszki Osieckiej, ale jej piosenki towarzyszą nam każdego dnia".

Kolejne spotkanie "Kawiarenki kulturalno-językowej" odbędzie się 21 marca 2017 r. o godz. 11.00 w Czytelni Biblioteki PWSZ. Tematem spotkania prowadzonego przez p. mgr Gabrielę Sadzińską-Biniak będzie "Topienie Marzanny - czyli jaki ma sens pielęgnowanie tradycji". Zapraszamy.

Dnia 16 marca 2017 r. o godzinie 11:20 w Czytelni Biblioteki PWSZ odbędzie się szkolenie nt. „Wyszukiwanie informacji w bazach EBSCO”. Szkolenie poprowadzą pracownicy firmy EBSCO Poland. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności studentów i wykładowców Filologii Angielskiej. Jednocześnie przypominamy, że do 31 marca br. można testować bezpłatną bazę ponad 150 tysięcy książek elektronicznych EBSCO Academic Collection. Strona: http://search.ebscohost.com 

W dniach od 5 do 11 marca na całym świecie obchodzony jest MiędzynarodowyTydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week). Celem wydarzenia jest promocja i zachęcanie do e-czytania. Biblioteka PWSZ we Włocławku włącza się w obchody Tygodnia Książki Elektronicznej i zachęca do:
• e-lektury książki miesiąca dostępnej w czytelni on-line na stronie IBUK Libra http://libra.ibuk.pl/;
• udziału w konkursach organizowanych przez czytelnię IBUK na stronie Facebook https://www.facebook.com/IBUKLibraPWN?ref=hl;
• testowania bazy ponad 150 tysięcy książek elektronicznych EBSCO Academic Collection w ramach Biblioteki Wirtualnej Nauki. Bezpłatna baza testowa otwarta jest do 31 marca 2017 r. Dostęp do bazy możliwy przez stronę: http://search.ebscohost.com lub poprzez zakładkę „Biblioteka” na stronie WWW uczelni. [Uwaga: Z komputerów domowych, poza uczelnią dostęp możliwy dopiero po otrzymaniu z biblioteki hasła dostępu. Opcja wyłącznie dla zarejestrowanych czytelników biblioteki.] Krótki przewodnik dotyczący książek elektronicznych EBSCO oraz szczegółowy opis kolekcji znajduje się na stronie: https://youtu.be/UZrBl2KnuDE?list=PLAgziWfZNRsFP1FcNDL1E01BCGxKTzBn2;
• udziału w szkoleniu pt. „Bazy elektroniczne dostępne w bibliotece”, które odbędzie się w dniu 9.03.2017 r. w godz. 11.20-12.20 w Czytelni;
• uczestnictwa w spotkaniu "Kawiarenki kulturalno-językowej" prowadzonej przez mgr Gabrielę Sadzińską-Biniak. Tematem spotkania, które odbędzie się 14.03.2017 r. w godz. 11.00-12.00 będzie "E-booki – wynalazek techniczny nie do zaakceptowania przez starsze pokolenie?". Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, szczególnie słuchaczy Medycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Dnia 7 marca 2017 r. o godz. 11.00 w Czytelni Biblioteki PWSZ w ramach "Kawiarenki kulturalno-językowej", z okazji 500-lecia ogłoszenia tez Marcina Lutra odbędzie się spotkanie z proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej we Włocławku - księdzem Dawidem Mendrokiem. Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku wraz z nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie p. mgr Bożeną Piętowską.

Dnia 28 lutego 2017 r. o godz. 11.00 odbędzie się następne spotkanie "Kawiarenki kulturalno-językowej" prowadzonej przez p. mgr Gabrielę Sadzińską-Biniak. Tematem spotkania będzie - Dzień Kobiet – wspomnienia z czasów PRL-u. Miejsce: Czytelnia Biblioteki PWSZ. Serdecznie zapraszamy.

- Na kolejne spotkanie "Kawiarenki kulturalno-językowej" prowadzonej przez p. mgr Gabrielę Sadzińską-Biniak zapraszamy 17 stycznia 2017 r. o godzinie 11:15 do Czytelni Biblioteki PWSZ. Tematem spotkania będzie: Co w karnawale? Tradycje polskie, tradycje innych krajów na podstawie Niemiec.

- Następne spotkanie "Kawiarenki kulturalno-językowej" odbędzie się 10 stycznia 2017 r. o godzinie 11:15 w Czytelni Biblioteki PWSZ. Będzie to spotkanie interkulturowe słuchaczy Stowarzyszenia Medyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku i studentów programu Erasmus. Prowadzący: mgr Gabriela Sadzińska-Biniak. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Dnia 3 stycznia 2017 r. o godzinie 11:15 w Czytelni Biblioteki PWSZ odbędzie się kolejne spotkanie "Kawiarenki kulturalno-językowej" prowadzonej przez p. mgr Gabrielę Sadzińską-Biniak. Temat spotkania: Książki spod choinki. Co aktualnie czytamy? Serdecznie zapraszamy.

Biblioteka PWSZ we Włocławku zaprasza wszystkich zainteresowanych na drugie, przedświąteczne spotkanie "Kawiarenki kulturalno-językowej", które odbędzie się 20 grudnia o godzinie 9.40 w Czytelni PWSZ przy ul. Mechaników 3. Podczas pierwszego spotkania uczestnicy mieli okazję poćwiczyć język angielski przy klasycznych, świątecznych piosenkach oraz porozmawiać na temat tradycji świątecznych.

- Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na pierwsze spotkanie "Kawiarenki kulturalno-językowej", które odbędzie się 13 grudnia br. o godzinie 9.40 w Czytelni PWSZ przy ul. Mechaników 3. "Kawiarenkę kulturalno- językową" będzie prowadzić p. mgr Gabriela Sadzińska- Biniak. W trakcie spotkań, przy kawie lub herbacie w przyjemnej i bezstresowej atmosferze biblioteki będzie można podszkolić języki obce, poznać nowe kultury i obyczaje oraz różne punkty widzenia. Spotkania będą miały charakter dyskusyjny i międzypokoleniowy. Zapraszamy do udziału całą społeczność akademicką, studentów, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także osoby zainteresowane spoza Uczelni.Spotkania będą miały formę cykliczną i otwartą. Kolejne przewidziane jest na dzień 20 grudnia br. i będzie miało charakter przedświąteczny. Serdecznie zapraszamy.

Biblioteka organizuje szkolenie z zakresu metodyki pisania pracy dyplomowej i prac zaliczeniowych pod nazwą Praca licencjacka - to proste! Szkolenie przewiduje poszerzenie wiedzy z zakresu: wyszukiwania informacji, elektronicznych źródeł wiedzy, wypożyczeń międzybibliotecznych oraz przypisów i bibliografii. Proponujemy następujące terminy szkoleń (do wyboru): 14 grudnia 2016 r. lub 11 stycznia 2017 r. (w przypadku całej grupy możemy ustalić inny termin).Osoby zainteresowane zapraszamy do czytelni, w celu zapisania się na wybrane szkolenie oraz uzyskania bliższych informacji. Liczba miejsc jest ograniczona! Przyjdź to nic nie kosztuje, a dowiesz się więcej.

Od dnia 7 listopada 2016 r. obowiązuje nowy Regulamin Organizacyjny Biblioteki PWSZ, na mocy którego słuchacze Stowarzyszenia Medyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku we Włocławku uzyskują prawo do korzystania z Wypożyczalni. Słuchacze po założeniu karty bibliotecznej mają możliwość wypożyczenia 5 książek na okres 1 miesiąca. Zachęcamy do korzystania. Regulamin dostępny na stronie - https://www.pwsz.wloclawek.pl/biblioteka/109-regulamin

- W Czytelni można korzystać z programu Academica, który jest bogatą bazą książek i czasopism elektronicznych wprowadzanych przez Bibliotekę Narodową. Jeżeli w zbiorach naszej biblioteki nie ma interesującej nas pozycji, z dużym prawdopodobieństwem jest ona w Academice, ponieważ w programie znajduje się ponad 1600000 dokumentów z różnych dziedzin wiedzy. Zachęcamy szczególnie studentów piszących prace dyplomowe lub referaty do korzystania z tego systemu. Aby skorzystać z bazy należy posiadać konto biblioteczne i zarejestrować się u pracowników biblioteki. Warunkiem korzystania z Akademiki jest również odbycie w bibliotece krótkiego szkolenia z zasad funkcjonowania programu. Strona internetowa systemu - https://academica.edu.pl/

- Do dnia 30 listopada 2016 r. studenci I roku muszą zgłosić się do Czytelni w celu zaliczenia szkolenia bibliotecznego. Zaliczenie szkolenia jest obowiązkowe. Osoby, które posiadają wpis ze szkolenia z poprzednich lat, nie muszą go ponownie zaliczać, jednakże należy zgłosić to w Czytelni w dniach 1-10 grudnia 2016 r. Szczegółowe informacje https://www.pwsz.wloclawek.pl/biblioteka/116-szkolenie-biblioteczne 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

Dnia 14 czerwca 2016 r. o godzinie 12.00 w Czytelni Biblioteki PWSZ odbędzie się kolejne spotkanie „Klubu dyskusyjnego – książka – film – kultura”. Czerwcowe spotkanie będzie ostatnim w bieżącym roku akademickim, podczas którego uczestnicy podsumują roczną działalność. Prowadzący: dr Maciej Krzemiński.

Dnia 4 czerwca 2016 r. miała miejsce Noc Bibliotek, czyli ogólnopolska wieczorno-nocna impreza promująca czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. Biblioteka Uczelniana włączyła się w akcję proponując: • Wykład otwarty o literaturze i lekturze • Wieczorne Polaków rozmowy nie tylko o książkach i nie tylko przy kawie • Wieczór z grami planszowymi dla dużych i małych • Wymianę książek między czytelnikami • Wypożyczenie nocne • Ostatnia abolicję • Kiermasz książek Wydawnictwa PWSZ • Inicjatywę - Przynieś książkę do biblioteki.

- Dnia 15 maja 2016 r. został uruchomiony nowy dostęp do czytelni on-line Ibuk.pl. Obecnie w czytelni można znaleźć: 110 publikacji wykupionych i 300 darmowych. Dostęp z sieci uczelnianej jest możliwy bez logowania, przez adres IP. Natomiast dostęp spoza uczelni wymaga logowania oraz podania kodu dostępu – PIN. W celu otrzymania kodu zapraszamy do Biblioteki. Wykaz publikacji oraz instrukcje dla użytkowników dostępne na stronie: https://www.pwsz.wloclawek.pl/biblioteka/120-ibuk

- W dniach 8-15 maja 2016 r. Biblioteka włączyła się w organizację Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W tym czasie w Bibliotece zorganizowano trzy lekcje biblioteczne: „Zabawa jest nauką” dla przedszkolaków z Przedszkola Akademickiego, „Czytam i rysuję” dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 22 oraz „Dlaczego książka sprawia, że człowiek staje się lepszy?” dla młodzieży ponadgimnazjalnej z II L.O. Poza tym w dniach 9-10 maja czytelnicy przetrzymujący książki mogli skorzystać z amnestii, zaś 14 maja w ramach „lektury przy kawie” można było poczęstować się kawą.
W czasie trwania Tygodnia Bibliotek rozpoczął się także Kiermasz książek Wydawnictwa PWSZ. W ofercie znajdują się: zeszyty naukowe, monografie, materiały pokonferencyjne, skrypty w nowych, atrakcyjnych cenach.

- Dnia 17 maja 2016 r. o godzinie 12.00 w Czytelni Biblioteki PWSZ odbędzie się kolejne spotkanie „Klubu dyskusyjnego – książka – film – kultura”. Temat spotkania: Życie i twórczość Wiliama Szekspira. Prowadzący: dr Maciej Krzemiński.

W ramach 7 Festiwalu Nauki Kultury i Przedsiębiorczości w Czytelni Biblioteki PWSZ odbędą się dwa spotkania festiwalowe: 1) Konrad Wallenrod – historia poematu i jego kolejnych publikacji – wykład przedstawiający historię poematu Adama Mickiewicza poprzez pryzmat jego różnych wydań książkowych; prowadzący: dr Maciej Krzemiński, data: 20.04.2016 r., godz. 13.00. 2) Jak powstała książka, czyli zarys dziejów książki dla najmłodszych – lekcja biblioteczna dla dzieci na temat powstania i rozwoju książki na świecie; prowadzący: mgr Emilia Modrzejewska, data: 21.04.2016 r., godz. 11.00.

- Kolejne spotkanie "Klubu dyskusyjnego - książka - film - kultura" odbędzie się 19 kwietnia 2016 r. o godzinie 12.00 w Czytelni Biblioteki PWSZ. Temat spotkania:„O współczesnym romansie w literaturze i filmie”. Prowadzący: dr Maciej Krzemiński.

Dnia 21 marca 2016 r. o godzinie 12.00 w Czytelni Biblioteki PWSZ odbędzie się kolejne spotkanie Klubu dyskusyjnego – książka – film – kultura. Spotkanie poświęcone będzie twórczości Federico Felliniego. Prowadzący: dr Maciej Krzemiński.

Zapraszamy wszystkich studentów PWSZ do udziału w przygotowaniach wystawy pod roboczym tytułem „PoWaga Słów”. Wystawa zostanie opracowana w oparciu o zdjęcia i materiał uzyskany przy współpracy studentów, wykładowców i pracowników Uczelni. Każdego kto chciałby zaprezentować ważne dla siebie słowo i zilustrować jego sens ciekawie zaaranżowaną ilustracją z udziałem własnym zapraszamy do udziału. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Biblioteką Uczelnianą.

Dnia 23 lutego 2016 r. o godzinie 8.50 w Filii Biblioteki Miejskiej nr 11 odbędzie się kolejna lekcja biblioteczna dla uczniów III LO im. Marii Konopnickiej we Włocławku. Cykl spotkań z młodzieżą mający popularyzować wiedzę na temat naszego regionu prowadzi dr Maciej Krzemiński.

W drugiej połowie lutego w Filii Biblioteki Miejskiej nr 11 planowana jest kolejna lekcja biblioteczna dla uczniów III LO im. Marii Konopnickiej we Włocławku. Prowadzący dr Maciej Krzemiński.

- Dnia 29 lutego 2016 r. o godzinie 12.00 w Czytelni Biblioteki przy ul. Mechaników 3 odbędzie się kolejne spotkanie Klubu dyskusyjnego – książka – film – kultura. Planowany temat dyskusji: Czy komiks może być dziełem sztuki? Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

- W lutym zostanie uruchomiona cyfrowa wypożyczalnia publikacji naukowych Academica. Terminal z dostępem do bazy będzie ustawiony w Czytelni Biblioteki. Academica umożliwia dostęp do szerokich zasobów cyfrowych Biblioteki Narodowej.

- Dnia 19 stycznia 2016 r. o godzinie 13.00 w budynku  dydaktycznym  przy ul. Mechaników 3 we Włocławku w sali 402 odbędzie się spotkanie z Kazimierzem Orłosiem, prozaikiem, autorem słuchowisk radiowych, scenarzystą filmowym i telewizyjnym, dramaturgiem, publicystą oraz z jego synem Maciejem Orłosiem, dziennikarzem, aktorem, prezenterem telewizyjnym.

Dnia 11 stycznia 2016 r. o godzinie 13.00 w Czytelni Biblioteki PWSZ odbędzie się kolejne spotkanie Klubu dyskusyjnego – książka – film – kultura. Spotkanie poświęcone będzie twórczości Ingmara Bergmana i analizie filmów „Szepty i krzyki” oraz „Tam gdzie rosną poziomki”. Prowadzący: dr Maciej Krzemiński.

- Dnia 16 grudnia 2015 r. o godzinie 10:30 w Filii Biblioteki Miejskiej nr 11 odbędzie się kolejna lekcja biblioteczna dla uczniów III LO im. Marii Konopnickiej we Włocławku. Cykl spotkań z młodzieżą mający popularyzować wiedzę na temat naszego regionu prowadzi dr Maciej Krzemiński.

- Dnia 11 grudnia 2015 r. wyjazd dr Macieja Krzemińskiego do Izbicy Kujawskiej - konkurs wiedzy: „ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ JANA KASPROWICZA”.

- W środę 9 grudnia 2015 r. w Budynku PWSZ przy ul. Mechaników 3 o godzinie 13.00 w ramach wykładów dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku zapraszamy na prelekcję dr Macieja Krzemińskiego pt. „Literatura piękna jako źródło wiedzy o współczesnym świecie”.

- Planujemy zorganizować szkolenie z zakresu metodyki pisania pracy dyplomowej i prac zaliczeniowych pod nazwą "Korepetycje na licencjat". Podczas takiego szkolenia postaramy się pomóc w wyszukiwaniu literatury zarówno w naszej bibliotece, jak i w innych bibliotekach i to nie tylko tradycyjnych, ale też cyfrowych. Przypomnimy o dodatkowych możliwościach poszukiwania informacji za pomocą dostępnych baz danych oraz pomożemy uporać się z techniką sporządzania przypisów i bibliografii. Proponujemy następujące terminy szkoleń (do wyboru): 16 lub 17 grudnia 2015 r. oraz 13 lub 14 stycznia 2016 r. (w przypadku całej grupy możemy ustalić inny termin). Osoby zainteresowane zapraszamy do czytelni, w celu zapisania się na wybrane szkolenie oraz uzyskania bliższych informacji. Liczba miejsc jest ograniczona! 

Do 13 grudnia 2015 r. będzie możliwy testowy dostęp do platformy książek elektronicznych NASBI (szczegółowe informacje o platformie dostępne na stronie: http://nasbi.pl/). Dostęp z komputerów będących w sieci Uczelni oraz w bibliotece możliwy jest poprzez stronę: http://nasbi.pl/. Aby korzystać z platformy konieczne jest założenie konta na stronie (górna część, po prawo). Po zarejestrowaniu wysyłany jest na podany adres e-mailowy kod aktywujący. Zachęcamy do korzystania.

- Do 31 grudnia 2015 r. nasza uczelnia ma zapewniony otwarty dostęp do wielodziedzinowej bazy ponad 138 tysięcy książek elektronicznych EBSCO Academic Collection. Kolekcja zawiera książki od ponad 500 wydawców, napisanych w różnych językach i dotyczących różnych dziedzin wiedzy. Aby uzyskać dostęp do bazy należy się zalogować tak samo jak do pozostałych baz EBSCO bezpośrednio na stronie: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e000tww lub poprzez zakładkę Biblioteka na stronie WWW uczelni.  Z komputerów domowych można uzyskać dostęp poprzez link: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e000tww - po otrzymaniu z biblioteki danych potrzebnych do logowania. Opcja ta dostępna jest jedynie dla czytelników biblioteki.

- W środę 25 listopada 2015 r. w Budynku PWSZ przy ul. Mechaników 3 o godzinie 13.00 w ramach wykładów dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku zapraszamy na prelekcję dr Macieja Krzemińskiego pt. „Dlaczego literatura piękna jest piękna”.

- We wtorek 24 listopada 2015 r. o godzinie 8.00 w Filii Biblioteki Miejskiej nr 11 odbędzie się kolejna lekcja biblioteczna dla uczniów III LO im. Marii Konopnickiej we Włocławku. Cykl spotkań z młodzieżą mający popularyzować wiedzę na temat naszego regionu prowadzi dr Maciej Krzemiński.

- Studentów I roku, którzy nie zaliczyli jeszcze szkolenia bibliotecznego i nie aktywowali kont bibliotecznych zapraszamy serdecznie do Biblioteki.

- Dnia 9 listopada 2015 r. w Czytelni Biblioteki PWSZ odbyło się pierwsze spotkanie Klubu dyskusyjnego – książka – film – kultura. W spotkaniu, które poprowadził dr Maciej Krzemiński udział wzięli studenci PWSZ oraz Włocławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na kolejne spotkanie zapraszamy we wtorek 8 grudnia 2015 r. o godzinie 13.00.

- Dnia 30 listopada 2015 r. upływa termin zaliczenia szkolenia bibliotecznego dla studentów I roku. Osoby, które jeszcze nie zaliczyły szkolenia zapraszamy do Czytelni Biblioteki PWSZ. Uwaga – brak wpisu ze szkolenia spowoduje niezaliczenie semestru!

- W poniedziałek 9 listopada 2015 r. o godzinie 13.00 Klub dyskusyjny – książka – film – kultura zaprasza na pierwsze spotkanie, które odbędzie się w Czytelni Biblioteki PWSZ we Włocławku przy ul. Mechaników 3.
Na spotkaniach Klubu pretekstem do dyskusji będzie lektura wybranych tekstów literackich, analiza filmów czy omówienie zjawisk z szeroko rozumianej kultury. Spotkania odbywać się będą cyklicznie do końca roku akademickiego 2015/2016.

- Do 27 listopada 2015 r. trwa testowy dostęp do serwisu ekonomicznego EMIS. Zapraszamy do testowania bazy i dzielenia się opiniami. Szczegóły:
https://www.pwsz.wloclawek.pl/component/content/article/8-aktualnosci/664-dostep-testowy-do-bazy-ekonomicznej-emis-emerging-markets-information-service-w-bibliotece-pwsz-we-wloclawku?Itemid=332 

Jesteś tutaj: Home Biblioteka Aktualności
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmian ustawień dotyczących cookies.